طرح های اشتغال روستایی 42 هزارفرصت شغلی در فارس ایجاد می کند

طرح های اشتغال روستایی 42 هزارفرصت شغلی در فارس ایجاد می کند
عنوان خبر: طرح های اشتغال روستایی 42 هزارفرصت شغلی در فارس ایجاد می کند
تاریخ ثبت: 1397/07/05

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: با اجرای طرح های اشتغال فراگیر و پایدار روستایی در استان حدود ۴۲ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

یدالله رحمانی، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طرح های اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی یکی از طرح های مهمی بود که دولت در سال ۹۶ در چارچوب اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار داد.
وی ادامه داد: برای این منظور در کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان از منابع سیستم بانکی اختصاص یافت که سهم فارس از این رقم یک هزار و ۳۰۲ میلیارد تومان تعیین شد.
رحمانی اظهار داشت: در استان ها این تسهیلات بر اساس مطالعات طرح تکاپو که نتیجه آن تعیین رسته های پر اشتغال بود توزیع شد که در هر استان حداقل ۱۰ رسته اولویت دار تعیین شد و به متقاضیان بخش خصوصی که نیازمند تسهیلات برای راه اندازی یکی از این فعالیت ها بودند اختصاص داده می شود.
وی بیان کرد: در اشتغال پایدار روستایی برای ایجاد اشتغال و تولید در مناطق روستایی، عشایری و کم برخوردار مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از محل صنایع صندوق توسعه ملی و معادل آن به شکل ریالی از منابع سیستم بانکی اختصاص یافت که مجموعا حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی منابع این طرح بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس افزود: تسهیلات اعطایی این طرح که کارمزد آن به طور متوسط ۶ درصد تعیین شده بسته به موقعیت مکانی طرح ها از چهار درصد در مناطق محروم تا ۱۰ درصد در نواحی صنعتی و شهرک های صنعتی شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر تعیین شده است.
او اضافه کرد: استان فارس نیز از ابتدا در اجرای این طرح به شکل جدی وارد شد و برای هماهنگی این موضوع حداقل ۴۰ جلسه برای تبیین طرح در شهرستان ها و توجیه عوامل اجرایی و نظارتی و هشت جلسه برای هماهنگی مدیران استان ها تشکیل شد.
رحمانی ادامه داد: کمیته های فنی شهرستان ها و استان ها نیز فعال شد که تاکنون ۲۳۰ جلسه شهرستانی و ۵۴ جلسه استانی تشکیل شده است.
وی گفت: علاوه بر کارگروه تخصصی استان، شورای راهبری اشتغال نیز برای هدایت این طرح به شکل خاصی تشکیل شد که تاکنون ۲۵ جلسه آن برگزار شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس افزود:مجموع اقدامات انجام شده تاکنون به ثبت ۲۰ هزار درخواست در سامانه کارا شده است که این درخواست ها پس از بررسی و پالایش در کمیته فنی شهرستان ها به کمیته فنی استان ارسال می شود.
او گفت: تاکنون هفت هزار و ۹۵۲ طرح که شامل یک هزار و ۹۴۳ طرح اشتغال فراگیر و ۶ هزار و ۹ طرح اشتغال پایدار روستایی است در کمیته فنی بررسی شد که پنج هزار و ۸۴۱ طرح جمعا مورد تایید این کمیته قرار گرفته و برای طی مراحل بعدی به سیستم بانکی ارسال شده است.
رحمانی افزود: از مجموع طرح های تایید شده، یک هزار و ۳۸۱ طرح اشتغال فراگیر با برآورد اعتبار ۲ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان و چهار هزار و ۴۰۶ طرح اشتغال پایدار روستایی با برآورد یک هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان است که با عملیاتی شدن آنها حدود ۴۲ هزار فرصت شغلی ایجاد می شود.
وی ادامه داد: ۲۳ طرح از این طرح ها با توجه به حجم تسهیلات مورد نیاز آنها به کارگروه فنی ملی ارسال شده و مابقی آنها در سیستم بانکی استان در دست بررسی است که متوسط سرانه اشتغال طرح های معرفی شده به بانک های عامل در طرح های فراگیر ۸۳ میلیون تومان به ازای هر اشتغال و در طرح های پایدار روستایی ۵۸ میلیون تومان به ازای هر اشتغال است.
رحمانی گفت: آخرین بررسی وضعیت طرح های معرفی شده به سیستم بانکی نشان می دهد که در طرح اشتغال پایدار روستایی تاکنون یک هزار و ۵۹۸ طرح با ۲۹۸ میلیارد تومان به تصویب بانک ها رسیده که اشتغال زایی آنها به تصویب بانک ها رسیده که اشتغال زایی آنها ۱۳ هزار و ۲۶۶ نفر است.
او افزود: از مجموع طرح های مذکور، یک هزار و ۳۱۸ طرح موفق به انعقاد قرارداد با سیستم بانکی به میزان ۱۸۶ میلیارد تومان شده اند که از میان آنها به یک هزار و ۲۷۰ طرح با اشتغال ۱۱ هزار و ۴۴۳ نفر موفق به اخذ ۱۶۳ میلیارد تومان از تسهیلات ابلاغی به استان شده اند.
وی ادامه داد: لازم به ذکر است که سهمیه ۳۶۰ میلیارد تومان طرح اشتغال پایدار روستایی استان تنها ۲۹۰ میلیارد تومان نقدینگی به استان پرداخت شده که این نشان می دهد می دهد عملا این مبلغ در حال جذب نهایی است و لازم است در مرحله بعدی، نقدینگی این طرح در اختیار سیستم بانکی قرار گیرد.
رحمانی، از بانک ها خواست که مابقی نقدینگی طرح اشتغال پایدار روستایی هرچه سریعتر به موسسه های عامل در استان ابلاغ شود تا ضمن جذب این منابع در چارچوب های قانونی، برنامه ریزی برای جذب منابع این طرح در سال ۹۷ نیز انجام شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: گزارش ها نشان می دهد که از مجموع طرح های اشتغال فراگیر معرفی شده به سیستم بانکی، ۱۳۲ طرح با ۱۰۶ میلیارد تومان و اشتغال یک هزار و ۴۳۱ نفر به تصویب سیستم بانکی رسیده که از این میان قرارداد ۱۱۷ طرح با ۸۸ میلیارد تومان تسهیلات منعقد شده و ۷۰ طرح نیز موفق به اخذ ۶۹ میلیارد تومان تسهیلات شده اند.
وی افزود: اصلی ترین دلیل عدم جذب به موقع منابع طرح های اشتغال فراگیر بالا بودن کارمزد تسهیلات آن (۱۶ درصد) در مقایسه با طرح اشتغال پایدار روستایی است و اکثر متقاضیان تمایل دارند که از این تسهیلات استفاده کنند.
رحمانی ادامه داد: امیدواریم در دستورالعمل های امسال اشتغال فراگیر این نقیصه نیز مرتفع شود تا زمینه و شرایط برای جذب هرچه بیشتر این منابع در استان ها فراهم گردد.
او اظهار داشت: از مجموع طرح های ارسالی به کارگروه ملی تاکنون ۲۰ طرح در حوزه اشتغال فراگیر و روستایی با حدود ۲۴۱ میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و ۸۷۳ نفر به تصویب کارگروه ملی رسیده و به بانک های عامل ارسال شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس افزود: تعدادی از این طرح ها نیز به مرحله تصویب و انعقاد قرارداد با بانک عامل و پرداخت رسیده است.
وی گفت: ۲۱ طرح نیر در کارگروه ملی با تسهیلاتی بالغ بر یک هزار و ۲۷۸ میلیارد تومان و اشتغال ۲ هزار و ۴۱۰ نفر در دست بررسی است که امیدواریم این طرح ها به تصویب این کارگروه رسیده و برای طی مراحل بعدی به استان منعکس شود.

کلیه حقوق مادی و معنوی پرتال مربوط به شرکت انفورماتیکی پاکا بوده و هرگونه کپی برداری ممنوع می باشد.
Hosted @ IRANJOB | Powered By PAKA GROUP